بزرگی سینه در مردان ؛ علل و درمان

1991
graphicstock.com
graphicstock.com

با وجود اینکه بزرگی سینه در مردان که با نام علمی ژنیکوماستی معروف است را معمولا به تغذیه ی نامناسب نسبت می دهند، اما واقعیت این است که حالت ذکر شده علامت یک اختلال دکتری است این اختلال باعث رشد پستان ها در مردان شده و معمولا در اثر یک دلیل دکتری پنهان بروز میکند. در این مطلب در خصوص چند دلیل بروز ژنیکوماستی و راه های مقابله با آن صحبت می کنیم.
بزرگی سینه در آقایان در اثر اختلالات هورمونی
علت بزرگ شدن پستان ها در آقایان می تواند به دلیل اختلال در تعادل هورمون های تستوسترون و استروژن باشد. با وجود اینکه هورمون استروژن معمولا به عنوان یک هورمون کاملا زنانه شناخته می شود، اما این هورمون در مردان نیز نقش دارد

بر هم خوردن تعادل هورمونی در نوزادان (از طریق استروژن مادر) و همچنین در نوجوانان در حال بلوغ بروز میکند. اما در برخی موارد این اختلال در مردان بالغ و بزرگسال نیز دیده میشود این اختلال منجر به بزرگ شدن سینه می شود که به اعتقاد پژوهشگران مشکل دردناکی است به گفته ی متخصصان مایوکلینیک این اختلال هورمونی در اغلب موارد به خودی خود برطرف میشود
بزرگی سینه در آقایان در اثر مصرف مواد مخدر

بنا بر گزارشی که در سایت WebMD به چاپ رسیده است وضعیت بزرگی سینه در اکثر نوجوانان و مردان مسئله ی چندان غیرعادی نیست و 70 درصد نوجوانان در دوره ی بلوغ با این پدیده مواجه میشود اما بنا به همین گزارش در برخی موارد، سبک زندگی فرد باعث افزایش خطر بزرگی پستان در آقایان میشود

به عقیده پژوهشگران، مواد مخدر و یا هر ماده دیگری از داروهای ضدافسردگی و ضداضطراب تجویز شده گرفته تا ماری جوانا یا هروئین می تواند باعث بروز این مشکل شود.

به گزارش همین سایت، مصرف الکل نیز جزو عواملی است که احتمال بزرگی پستان در آقایان را افزایش میدهد
بزرگی سینه در آقایان در اثر احتمال وجود سرطان سینه

با وجود اینکه سرطان سینه در بین خانم ها شیوع بیشتری دارد و در واقع یک بیماری زنانه محسوب می شود، اما ممکن است که برخی آقایان نیز به سرطان سینه مبتلا شوند. درست است که این موارد نادر است، اما دور از ذهن و غیرممکن نیست.

- Advertisement -

بر اساس بررسی های ارائه شده در کتابخانه ملی دکتری ایالات متحده آمریکا، سرطان سینه به خودی خود یک بیماری خطرناک و جدی محسوب می شود که در عین حال می تواند عاملی برای بزرگی پستان در مردان باشد.

به عقیده ی پژوهشگران، یک درصد موارد ژنیکوماستی مربوط به سرطان سینه ی مردانه است، به طوری که گاهی تشخیص تفاوت رشد سینه ها در اثر اختلالات هورمونی و یا در اثر سرطان برای متخصصان سخت میشود در هر حال لازم است که مشکل مورد بررسی دقیق دکتری قرار بگیرد.

چه باید کرد؟
مصرف ایبوبروفن در حین بلوغ
به گزارش سایت WebMD با وجود اینکه مسئله ی بزرگی پستان در نوجوانان و در حین بلوغ نیازی به مداخله ی دکتری و دارویی ندارد، اما برای کنترل درد و تورم ناشی از آن می توان از مسکن ایبوبروفن استفاده کرد.

به عقیده ی پژوهشگران استفاده از کمپرس سرد نیز می تواند یک روش تسکین دهنده و جایگزین روش دارویی باشد. با این حال حدود دو تا سه سال زمان لازم است که سینه های بزرگ شده در نوجوانان به وضعیت سابق برگردد و مسئله بزرگی پستان از بین برود.
مصرف برخی داروها با تجویز دکتر

بر اساس گزارش سایت Healthline با وجود اینکه برخی داروها باعث افزایش احتمال بزرگی پستان در مردان می شوند، اما برخی دیگر نیز به درمان و مقابله با آن کمک می کنند. به گزارش این سایت، رالوکسیفن(اویستا) و تاموکسیفن(سولتاموکس) دو نوع داروی ضدسرطان هستند که برای درمان ژنیکوماستی نیز تجویز می شوند.

به عقیده ی برخی از پژوهشگران، درمان دارویی و تحت نظر دکتر برای مقابله با مشکل بزرگی پستان مردانه موثر عمل میکند، اما این روش ها نیز ممکن است عوارض جانبی در پی داشته باشند.
لیپوساکشن اگر روش های درمانی دیگر را انتخاب کرده و به نتیجه ای نرسیده اید، یا اینکه نمی توانید منتظر تاثیر داروها باشید و می خواهید هر چه سریع تر این مسئله را برطرف کنید، می توانید از روش های جراحی مانند لیپوساکشن کمک بگیرید.

در این روش دکتر جراح، چربی سینه را از طریق برش کوچکی خارج میکند. این روش درمانی تاثیری روی بافت سینه ندارد فردی که لیپوساکشن انجام داده است باید به طور مرتب ویزیت شود. البته روش های دیگری از قبیل لیزرلیپولیز و غیره نیز وجود دارد که بر اساس صلاحدید دکتر مورد استفاده قرار می گیرند.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بدهید !
نام خود را وارد کنید