8 گیاه فوق العاده برای تقویت حافظه و جلوگیری از آلزایمر و بهبود عملکرد مغز

3425
graphicstock.com

8 گیاه فوق العاده برای تقویت حافظه و جلوگیری از آلزایمر و بهبود عملکرد مغز

برخی گیاهان دارویی می توانند به افزایش تقویت حافظه، جلوگیری از آلزایمر و بهبود عملکرد مغز کمک کنند.

گیاهان فوق العاده برای تقویت حافظه و داشتن مغز هوشیار

در زمانهای گذشته مردم برای بهبود سلامت خود از طبیعت کمک می گرفتند آن ها فواید مختلف گیاهان را کشف کردند تا با استفاده از آن ها بتوانند سالم تر زندگی کنند.
هرچند در دنیای مدرن، ما بیمارستان های مجهز و داروهایی شیمیایی را در اختیار داریم اما باز هم گیاهان دارویی اهمیت خود را در حفظ سلامت انسان ها از دست نداده اند. آن ها مواد ضد التهاب و ترکیبات فعالی دارند که خطر بیماری های گوناگونی را کاهش می دهند. امروز می خواهیم باهم مرور کنیم که چه گیاهانی باعث تقویت حافظه و عملکرد مغز می شوند.تقویت حافظه

- Advertisement -

بهترین گزینه هایی که بدون هیچ کالری اضافی و بدون چربی، نه تنها عطر و طعم خوشی به غذا ها می دهند بلکه منافع بی شماری نیز می توانند برای مغز داشته باشند؛ گیاهان و ادویه جات هستند.
منافع بزرگ برخی گیاهان و ادویه جات در افزایش سطح حافظه، کاهش اضطراب و حتی شاید حفاظت در برابر تومورهای مغزی ثابت شده است.

8 گیاه فوق العاده برای تقویت حافظه

جعفری و آویشن: یک نوع فلاونوئید به نام آپی ژنین در این دو گیاه وجود دارد که موجب افزایش تولید نورون ها شده و ارتباطات بین سلولهای مغزی را قوت می بخشد. رژیم غذایی غنی از آپی ژنین، منجر به دفع آلزایمر، پارکینسون و افسردگی می گردد.

بابونه: انتخاب همیشگی برای مصرف کنندگان چای در اواخر شب، می تواند چای بابونه باشد چون از بین برنده قوی استرس است. بابونه نیز حاوی فلاونوئید اپی ژنین است و منجر به کاهش سطح اضطراب می شود.

زردچوبه: کورکومین ماده ای که به طور طبیعی در زردچوبه وجود دارد، با کاهش التهاب، افزایش سلامتی را به دنبال دارد. کورکومین که در درمان بیماری هایی نظیر آلرژی، دیابت و زخم معده به کار برده می شود، در دستگاه گوارش باقی می ماند و هر ماده ای را که جذب شده، سریعا متابولیز می کند. علاوه بر این، بدن شما هورمونی به نامBDNFیا فاکتور نورون زایی مشتق شده از مغز تولید می کند که نقشی مهم در تقسیم و تکثیر نورون ها دارد. تولیدBDNFبا استرس و بالا رفتن سن کاهش پیدا می کند. زردچوبه می تواند با افزایش تولید و عملکرد این هورمون، تاثیرات کاهش ادراک که مربوط به سن هستند را معکوس کند و در نتیجه حافظه را تقویت کرده و قابلیت مغز را افزایش دهد.

گیاه مریم گلی: این گیاه حافظه را بهبود می بخشد. در مطالعات کوچک مشخص شده که عصاره این گیاه منجر به بهبود عملکرد افراد در آزمون حافظه در مقایسه با دارونما شده است. اسانس ها و عصاره مریم گلی برای مقابله با آلزایمر موثر است. بیماری آلزایمر در نتیجه کاهش سطح یکی از انتقال دهنده های عصبی بروز می کند که مریم گلی این روند را کاهش می دهد. به خاطر اینکه قادر است از ترشح آنزیم مسئول این تخریب جلوگیری کند.

رزماری:قرار گرفتن در معرض عطر رزماری می تواند به طور قابل توجهی حافظه را افزایش دهد.

در یک پژوهش دانش آموزان در دوگروه به طور تصادفی در کلاس هایی که روغن رزماری در آن منتشر شده بود و کلاسی که شرایط عادی داشت حضور یافتند. تجزیه وتحلیل داده ها نشان داد که کودکانی که در معرض عطر رزماری قرار داشتند، نمرات بیشتری نسبت به همتایانشان از گروه کنترل کسب کردند.
گرچه علت ارتباط رزماری و ارتقا حافظه کاملا مشخص نیست، اما این امر می تواند به دلیل تأثیر عطر گیاه بر فعالیت الکتریکی مغز باشد.

نعناع فلفلی: این گیاه محبوب برای طراوت و عطر آن شناخته شده است. در حقیقت، عطر و بوی نعنا فلفلی آن چیزی است که برای مغز و حافظه شما مفید است.
یک مطالعه نشان داد که چای نعناع دارای توانایی بهبود حافظه کوتاه مدت و طولانی مدت است.

سیر:ماده مغذی موجود در سیر از مغز در برابر روند پیری و بیماری محافظت می کند؛ علاوه بر آن از بروز بیماری های مربوط به اعصاب مانند آلزایمر و پارکینسون نیز پیشگیری می نماید. سیر با مقاوم کردن مغز در برابر استرس و التهاب مربوط به روند پیری و بیماری ها، به اعصاب سود می رساند.
پنیرباد: Ashwagandha از زمانهای قدیم برای درمان مورد استفاده قرار گرفته است.
یک مطالعه نشان داد که مصرف مکمل های غذایی حاوی عصاره ریشه این گیاه پس از 8 هفته سبب بهبود قابل حافظه و عملکرد مغزی افراد شده است. همچنین استفاده از این گیاه با افزایش سرعت پردازش اطلاعات مرتبط بود.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بدهید !
نام خود را وارد کنید