چرا واژن بوی بد میدهد؟ چگونه بوی بد واژن را درمان کنیم؟

30369
graphicstock.com

چرا واژن بوی بد میدهد؟ چگونه بوی بد واژن را درمان کنیم؟

بوی بد واژن و دستگاه تناسلی یکی از مشکلات شایع امروزی است که بسیاری از خانم‌ها را به خود دچار کرده است، اما راه حل درمان آن چیست؟

“بوی بد واژن” مشکلی است آزار دهنده که به دلایل مختلف بسته به عادات بهداشتی خانم‌ها بروز می‌کند.

مطمئناً هربار که از عطر یا صابون استفاده نکرده باشید، بویی زننده از اندام جنسی خود به مشامتان می‌خورد. گاهی اوقات هم ممکن است همسرتان در این باره انتقاد کند. پس به دنبال علت و راه چاره آن باشید…

- Advertisement -

معمولا بوی غیرعادی واژن با علائم دیگری در این ناحیه مانند خارش، سوزش و ترشحات غیرطبیعی همراه است.

ترشحات واژن در خانم‌ها شامل یکسری باکتری‌های مفید است که برای حفظ سلامت آن ضروری و بسیار لازم هستند.

در مواردی وجود دارد یک ترشحات بوی نا مطبوع داشته و سبب ناراحتی فرد و زوج او می‌شود. توصیه‌های زیر شما را درکاهش و رفع بوی نا مطبوع دستگاه تناسلی کمک می‌کند. محیط دستگاه تناسلی در زن و مرد از مناطقی اسات که اگر به نظافت آن توجه نشود باعث بروز آلودگی شدید و حتی بیماری‌های گسترده می‌شود.

اگر ترشحات شما به صورت رنگ سفید و یا بی رنگ باشد جای هیچ نگرانی نیست، ولی در صورتی که این ترشحات رنگ کدر و همراه با خارش در اطراف واژن باشد نگران کننده است.  همراه ما باشید تا راه‌های درمان بوی بد واژن را بدانید.

علت بوی بد واژن خانم‌ها چیست؟

بوی بد دستگاه تناسلی علتش عفونت است.

سه عفونت متداول این اندام عبارتند از:

برفک (candida)
تریکوموناس واژینالیس (trichomonas vaginalis)
واژینوز باکتریایی (bacterial vaginosis)
همه این عفونت‌ها را می‌توان با دارو‌های آنتی بیوتیک و ضد قارچ درمان کرد، اما اکثر خانم‌هایی که چنین مشکلاتی داشته اند می‌دانند که قابل برگشت است.

بااینکه این عفونت‌ها می‌تواند از طریق رابطه جنسی منتقل شود، اما همه آن‌ها خودبه خود بروز می‌کنند؛ یعنی ممکن است فرد رابطه جنسی هم نداشته باشد و دچار آن شود.

اگر مسایل بهداشتی کاملا رعایت میشود و امکان نفوذ عفونت از خارج بدن وجود نداشته باشد این عفونت‌ها و عوارض ناشی از آن‌ها، خود، جزیی از عوارض مشکلی بزرگتر هستند. به عبارتی این عفونت‌ها ازمنشائی داخل بدن در ناحیه تناسلی ایجاد میشود.

علت ترشح از واژن

در بانوان غدد داخل واژن و دهانه رحم به طور مداوم مقدار کمی مایع ترشح می‌کنند. این مکانیسم کمک به سلامت و پاک شدن مجرای تناسلی می‌کند.

این ترشحات اکثراً بیرنگ و یا حداکثر شیری کم رنگ و بدون بو هستند، ولیکن بسته به سیکل ماهیانه در خانم‌ها رنگ و غلظت آن تغییر پذیر است. به طوریکه در زمان تخمک گذاری، حاملگی، شیر دادن و نزدیکی جنسی مقدار این ترشحات بیشتر می‌شود؛ بنابراین با توجه به نکات ذکر شده باید توجه داشت که افزایش ترشحات واژن در زنان در بسیاری موارد طبیعی است، به ویژه اینکه ترشحات باعث مرطوب شدن مجرای تناسلی زنان می‌شود، که این خود کمک بسیار در پیشگیری از بیماری گوناگون در این ناحیه می‌کند.

ترشح از واژن، علامت شایعی است. فرد گرفتار ممکن است مدتی تحمل کند و نگرانی ناشی از این که آیا به بیماری مقاربتی مبتلا شده یا نه را به جان بخرد؛ یا اینکه ممکن است همین نگرانی باعث مراجعه به این پزشک و آن پزشک و حتی متخصص زنان یا متخصص ارولوژی شود.

آیا هر نوع ترشح واژن نشانه بیماری است؟ چه موقع باید نگران بود؟ این ترشحات با چه مکانیسمی ایجاد می‌شوند؟ مقاله زیر به این پرسش‌ها پاسخ می‌دهد. اول از همه باید دانست که ترشحات واژن دو نوعند.

علت اول بوی بد واژن

وقتی مقدار مواد زائد در بدن افزایش یابد مسلما دفع این مواد هم بیشتر صورت می‌گیرد با توجه به اینکه مقدار زیادی از این مواد از طریق ادرار دفع می‌شود و ناحیه تناسلی بیشتر در معرض این مواد زائد قرار میگیرد به مرور زمان و با عبور پی در پی مواد زائد از ناحیه تناسلی شرایط ایجاد عفونت محیا می‌شود.

علت دوم بوی بد واژن

در بسیاری افراد مقداری از مواد زائد بدن به شکل جوش‌های عفونی روی پوست ظاهر می‌شود حالا همین جوش‌ها ممکنه در ناحیه تناسلی هم بروز کنه و عفونت در آن ناحیه ایجاد شود. حتی ممکن است این جوش‌ها به شکلی دیگر در داخل آلت تناسلی ایجاد شود که بازهم به شکل شدیدتر موجب عفونت خواهد بود.

علت سوم بوی بد واژن

بروز یکی از بیماری‌های پوستی یا مقاربتی درمحل مجرای تناسلی میتواند یکی از عوامل عفونت باشد.

در اینجا سوال مطرح میشود که علت ایجاد مواد زائد در بدن چیست؟

مصرف روغن‌های غیر طبیعی جامد و مایع
رژیم غذایی غیر اورگانیک
مصرف بیش از اندازه برخی از دارو‌های شیمیایی
استنشاق هوای آلوده

درمان بوی بد واژن

از کجا متوجه بشویم ترشحات ما خطرناک است یا نه؟

هر زمان تغییراتی را در ترشحات واژن دیده شد یک نوع عفونت واژینال به حساب می‌اید.

تغییر رنگ ترشحات
خون ریزی‌های بدون مقدمه
ترشحاتی که همراه با درد و خارش اطراف واژن همراه باشد
بوی بسیار بد که ناگهانی ایجاد می‌شود
این چهار مشخصه بسیار مهم است که ممکن است ترشحات وازن را غیر طبیعی القا نماید.

به طور مثال: استفده از بعضی صابون‌های غیر استاندارد. اسپر‌های که برای دیر انزالی آقایان استفاده می‌شود. آنتی بیوتیک‌ها؛ و هر عاملی که غیر بهداشتی باشد.

در موارد زیر با چند ترشح خطرناک آشنا می‌شویم

۱. ترشحات بی رنگی که همراه با خارش شدید است.

اگر ترشحات شما رقیق باشد و اصطلاحا پنیری شکل باشد به آن قارچ برفکی گفته می‌شود که جای هیچ نگرانی نیست چراکه با تهیه قرص حای ضد قارچ واژن قابل رفع می‌باشد.

۲. ترشحاتی که به رنگ زرد باشد.

یک نوع عفونتی به نام تریکو که از راه جنسی به شکل انگل بسیار کوچک وارد واژن می‌شود که باعث زرد رنگ شدن ترشحات شما می‌شود.

این نوع عفونت با آنتی بیوتیک مترونیدازول قابل رف است که حتما با تجویز دکتر باید صورت بگیرد

۳. ترشحاتی که همراه با درد وحشتناکی همراه است.

هر زمان که بعد از رابطه جنسی دچار خون ریزی و درد بسیار در اطراف واژن شدید شما به بیماری کلامیدیا مبتلا هستید که از راه رابطه جنسی به شما منتقل می‌شود.

کلامیدیا ترشحات شما را به رنگ سبز تبدیل میکند که ممکن است بسیار خطرناک باشد و بهتر است هر چه سریعتر به دکتر متخصص زنان مراجعه نمایید.

ترشحاتی که باعث ایجاد باد کردن اطراف آلت تناسلی می‌شود

ممکن است اطراف آلت تناسلی دچار زخم و قرمز رنگی همراه با تاول دیده شود که این امر باعث پیشرفت ویروس در واژن شده است که بهتر است به متخصص زنان مراجعه کرد تا با تجویز قرص‌های ضد ویروس واژن جلوی پیشرفت آن‌ها را را بگیرد.

در کل ترشحات غیر طبیعی برای دودسته از زنان بسیار خطرناک است و در حالت طبیعی نباید ترشحاتی داشته باشند. ۱ – دختران جوان و مجرد ۲ – برای خانم‌های مسن که به یائسگی رسیده اند.

 

راه‌های درمان بوی بد واژن

شستشوی مناسب ناحیه تناسلی
یکی از راه‌های آسان و موفقیت آمیز از بین بردن بوی ناحیه تناسلی، شستشوی مناسب این قسمت از بدن می‌باشد. بانوان عزیز می‌توانند به جای استفاده از صابون‌های معمولی، از صابون‌های آنتی باکتریال برای شستشوی ناحیه تناسلی خود استفاده کنند.

آزمون‌های سالانه
اگر فردی هستید که خیلی دچار بوی بد ناحیه تناسلی می‌شوید، می‌توانید هر سال آزمایش‌های مخصوصی را که مربوط به ناحیه واژن است، انجام دهید. انجام آزمون‌هایی مانند پاپ اسمیر می‌تواند بسیار کمک کننده باشد و نگرانی شما را از هر گونه ابتلا به سرطان گردن رحم از بین ببرد.

از بین بردن مو‌های ناحیه تناسلی
اگر مو‌های ناحیه تناسلی برطرف نشوند، جایگاه مناسبی برای رشدونمو باکتری‌ها ایجاد می‌شود و همانطور که گفته شد، این باکتری‌ها در واکنش به عرق، بو‌های نامطبوع ایجاد می‌کنند؛ بنابراین هر چند روز یک بار با از بین بردن محل تجمع باکتری‌ها در ناحیه تناسلی، می‌توان بو‌های نامطبوع این منطقه را کاهش داد.

لباس زیر مناسب
از پوشیدن لباس زیر تنگ برای طولانی مدت اجتناب کنید، زیرا امکان تبادل هوا در ناحیه تناسلی را از بین می‌برد. با پوشیدن لباس زیر گشاد و نخی، هر گونه بوی نامطبوع را از خود دور کنید. هیچگاه از لباس زیر ارزان که از جنس مواد نا مناسب تهیه می‌شوند استفاده نکنید. اجازه ندهید شورت به ترشحات شما مرطوب شود. ترشحات که سبب رطوبت و لک روی شوت می‌شوند مواد آلوده و باکتری‌های مرده هستند که باعث تشدید بوی دستگاه تناسلی-ادراری می‌شوند.

استفاده از نوار بهداشتی روزانه
برخی از خانم‌ها به قدری دچار ترشحات ناحیه تناسلی هستند که لباس زیر آن‌ها کاملا خیس می‌شود و همین خیس ماندن لباس زیر، بوی نامطبوعی را ایجاد می‌کند. به این دسته از خانم‌ها توصیه می‌شود که از نوار‌های بهداشتی روزانه که مخصوص ایام غیر قاعدگی است، استفاده کنند و هر چند ساعت یک بار آن را تعویض کنند. با این روش نه تنها لباس زیر آن‌ها عمر بیشتری می‌کند، بلکه بوی نامطبوع آن نیز از بین می‌رود.

رعایت بهداشت جنسی
به خانم‌هایی که ازدواج کرده اند توصیه می‌شود حتما پس از برقراری رابطه جنسی با همسر خود، ناحیه تناسلی خود را بشویند، زیرا ترشحات ناشی از رابطه جنسی، بوی نامطبوعی ایجاد می‌کنند؛ بنابراین یکی از راه‌های مهم برای غلبه بر این بوی نامطبوع، استحمام پس از رابطه جنسی می‌باشد.

ادرا و غسل بعد از رابطه جنسی
ادرار کردن نیز پس از رابطه جنسی توصیه می‌شود، زیرا هر گونه ترشحات بدبویی که داخل مجرای تناسلی فرد باقی مانده است، توسط ادرار بیرون می‌آید.

شاید به همین دلیل است که دین مبین اسلام غسل کردن پس از رابطه جنسی را واجب کرده و نیز به ادرار کردن بعد از آن تاکید داشته است. متاسفانه با عدم رعایت همین نکته ساده، بیماری‌های منتقله از راه جنسی می‌تواند انتقال یابند و افراد را دچار مشکل کنند.

برنامه غذایی سالم داشته باشید
رژیم‌های غذایی سالم و پر از سبزیجات و میوه‌های تازه می‌تواند بوی بد واژن را از بین ببرد. غذا‌های سرخ کرده و آماده، ناحیه واژن را برای تولید بو‌های نامطبوع تحریک می‌کند.

استفاده نکردن از مواد معطر
استفاده از مواد معطر و خوشبو کننده توصیه نمی‌شود. چون سبب نابودی باکتری‌های مفید محیط دستگاه تناسلی-ادراری شده و این سبب بروز مشکلاتی در آینده برای شما می‌شود.

نوار بهداشتی مناسب
از نوار بهداشتی ارزان استفاده نکنید و در تهیه نوار بهداشتی نکات و علائم معتبر و استاندارد را رعایت کنید. در دوره پریودی خود حتما حداقل هر ۳ ساعت و حداکثر هر ۶ – ۱۲ ساعت نوار بهداشتی را تعویض کنید.

بهداشت دستگاه تناسلی را رعایت کنید
از کاغذ‌های توالت حاوی مواد معطر و رنگی، Tampon، Pad‌های معطر و Bubble Bath و یا به طور کلی نشستن در وان حمام پرهیز کنید.

هنگام استحمام با کمی صابون، قسمت خارجی اندام تناسلی خود را کف مالی کنید و سپس با آب فراوان بشویید. توجه داشته باشید که هرگز قسمت داخلی اندام تناسلی خود را با صابون نشویید، زیرا این کار باعث خارش و عفونت واژن می‌شود.

از دوش واژینال استفاده نکنید
واژن سالم به طور طبیعی دارای تعدادی باکتری و قارچ است. اسیدیته طبیعی واژن، این باکتری‌ها و قارچ‌ها را تحت کنترل قرار می‌دهد تا بیماری زا نشوند. ولی استفاده از دوش واژینال این تعادل طبیعی را به هم می‌ریزد و باعث بیماری ناحیه واژن می‌شود.

درمان‌های خانگی و گیاهی بوی بد واژن

سرکه سیب: روزانه ۳۰ دقیقه داخل وان حمام با محلول سرکه سیب و اب وارم بنشینید.

آب: آب زیاد بنوشید تا با دفع ادرار مداوم عفونت‌های مجاری و دستگاه تناسلی دفع شود.

سیر: یک آنتی بیوتیک است و به حذف باکتری کمک می‌کند. برای رفع بوی بد واژن می‌توانید یک حبه سیر را با یک لیوان آب با معده

خالی بخورید

شنبلیله: یک قاشق چایخوری شنبلیله را داخل یک لیوان آب بخیسانید و با معده خالی بنوشید.

سرکه سفید: واژن را با مخلوط ۱/۴ فنجان آب گرم و سرکه سفید بشویید. شستشوی مرتب با محلول آب نمک و اسید استیک (۲ قاشق غذاخوری سرکه سفید در هر لیتر آب) می‌تواند در درمان لکوره مفید باشد. دوش‌های قلیایی نباید هرگز به کار رود، زیرا موجب بالا رفتن PH واژن شده تضعیف فلوره واژن را در پی خواهد داشت.

روغن درخت چای: ۵ قطره از روغن درخت چای را به آب اضافه کنید و واژن را با ان بشویید.

چه چیز باعث این تغییرات می‌شود؟

هر عاملی که تغییر در محیط طبیعی واژن بدهد، و به عبارتی PH آن را تغییر بدهد، سبب افزایش ترشح غیر طبیعی از واژن می‌شود مانند: استفاده از بعضی صابونها، آنتی بیوتیکها، بیماری قند، حاملگی، عفونتها، و یا حتی پاک کردن مجرای تناسلی توسط اسپری‌های مخصوص ناحیه تناسلی و یا Vaginal douch می‌توانند این مشگل را سبب شوند.

چگونه Vaginal Douching سبب عفونت می‌شود.

بسیاری از بانوان فکر می‌کنند این روش بسیار خوبی برای پاکیزه نگهداشتن واژن است. اگر چنانچه احساس بو در ناحیه تناسلی می‌کنید این بو اکثراً از قسمت خارجی دستگاه تناسلی است و شما می‌توانید با آب و صابون قسمت خارجی دستگاه تناسلی را تمیز نگاه دارید و همان حمام روزانه برای این پاکیزگی کافی است.

در حالیکه با گرفتن دوش واژینال و استفاده از مواد شیمیائی محیط طبیعی واژن را به هم می‌ریزید که این خود سبب عفونت می‌شود. از طرفی دیگر توسط Vaginal Douching (شستشوی واژن) باکتری‌های موجود در واژن را به قسمت دهانه رحم خود و خود رحم روانه می‌کنید که این خود سبب عفونت در این نواحی خواهد شد.

 

چه عوامل دیگری سبب افزایش ترشح واژن می‌شوند؟

افزایش ترشح واژن به گونه غیر طبیعی به دلایل گوناگون خواهد بود که به طور کلی به نام Vaginitis نامیده می‌شوند.

درواژن زنان قارچ به مقدار کم به طور طبیعی زندگی می‌کند، محیط اسیدی واژن مانع از رشد این قارچ‌ها می‌شود. حال اگر به دلیلی از اسیدی بودن محیط واژن کاسته شود قارچ‌ها رشد بیشتر خواهند کرد و سبب عفونت قارچی در واژن می‌شوند.

حاملگی، بعضی از آنتی بیوتیکها، مصرف قرص‌های جلوگیری از حاملگی، بیماری قند، استفاده از کورتون، زمان سیکل ماهیانه، روابط جنسی، نیز از عواملی هستند که باعث تغییر محیط طبیعی واژن و افزایش رشد قارچ‌ها و در نتیجه باعث عفونت در واژن می‌شوند.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بدهید !
نام خود را وارد کنید