چرا زگیل در میاریم ؟ چجوری سریع درمانش کنیم ؟

1414

چرا زگیل در میاریم ؟ چجوری سریع درمانش کنیم ؟

زگیل، زائده کوچکی با بافت زبر است که می تواند در هر جایی روی بدن ظاهر شود ، شبیه تاول آبدار و یا گل کلم کوچک است. زگیل ها ناشی از ویروس هایی از خانواده ویروس پاپیلوم (HPV) انسانی هستند و ظاهر زگیل ها به محل بروزشان روی بدن و ضخامت پوست، بستگی دارند. زگیل های کف دستی روی دست ظاهر می شود زگیل های کف پایی بر روی پاها تاثیر می گذارند.

برآورد می شود که از هر 3 کودک و نوجوان، 1 نفر دارای زیگیل است، اما تنها 3 تا 5 درصد بزرگسالان زگیل دارند و این احتمالاً به این دلیل است که سیستم ایمنی بهتر قادر به جلوگیری از رشد آن ها در طول زمان خواهد بود. افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، بیشتر احتمال دارد که زگیل داشته باشند.

- Advertisement -

نگاهی سریع به انواع و درمان زگیل

در این بخش برخی نکات کلیدی در مورد زگیل را بیان کرده ایم.

انواع زگیل های رایج و معمول:

زگیل صاف
زگیل رنگدانه ای
زگیل کف پا

نقطه های سیاه در زگیل، رگ های خونی هستند که ممکن است منجر به خونریزی شوند.بیشتر زگیل ها در 1 تا 5 سال بدون درمان پزشکی ناپدید می شوند، اما درمان برای زگیل هایی که بزرگ، متعدد یا در مناطق حساس هستند، در دسترس است.

به طور خلاصه درمان ها عبارتند از :

سالیسیلیک اسید
نوار مجرا
سرما درمانی
جراحی
درمان لیزری
الکتروکوتر
درمان فتودینامیک
درمان شیمیایی
کرم های موضعی

کانتوریدین و باندهای ضد- آب – کم در زمان شنا.

زگیل ها باید با یک چسب ضد آب در هنگام شنا کردن پوشش داده شوند.

انواع زگیل

موارد زیر رایج ترین نوع زگیل ها هستند:

زگیل معمولی:

این زگیل ها سطح بزرگ، بلند شده، سخت و گل کلم مانند دارند.آن ها می توانند در هر جایی رخ دهند، اما در بند انگشت ها، انگشتان، آرنج، زانوها و هر ناحیه با پوست شکسته بسیار رایج هستند. رگ های خونی مسدود شده اغلب در زگیل های معمولی به صورت لکه های کوچک و سیاه دیده می شوند و این ها به عنوان زگیل دانه ای شناخته می شوند.

زگیل کف پایی:

این زگیل ها روی کف پا، پاشنه های پا و انگشت های پاها ظاهر می شوند. آن ها معمولاً در پوست رشد می کنند، چون وزن فرد به کف پا فشار وارد می کند.

آن ها به طور معمول یک نقطه سیاه مرکزی کوچک را احاطه کرده اند، که توسط بافت سفید و سخت احاطه شده است. این زگیل ها معمولاً به سختی قابل تشخیص هستند.

زگیل های سطحی:

زگیل سطحی گرد، تخت و صاف است. آن ها می توانند زرد، قهوه ای و یا رنگ پوست باشند. هم چنین به زگیل تخت نیز مشهور هستند و اغلب در مناطق تحت معرض آفتاب رشد می کنند.

آن ها تمایل دارند در تعدادهای بالا، مثلا بین 20 تا 100 رشد کنند. با این حال، از همه انواع زگیل ها، آن ها به احتمال زیاد بدون درمان از بین می روند.

زگیل نخی:

این زگیل دراز و باریک است. آن ها می توانند به سرعت بر روی پلک ها، گردن و زیر زیر بغل رشد کنند.

درمان های خانگی از آشپزخانه تان با نسخه های طب سنتی:

سرکه سیب:

سرکه سیب به عنوان سالیسیلیک اسید در نظر گرفته می شود. اسید سالیسیلیک یک روش درمان معمول زگیل است که پوست آلوده را لایه برداری می کند. سرکه همچنین ویژگی های ضدمیکروبی طبیعی دارد، که ممکن است به مبارزه با اچ پی وی کمک کند، اما مطالعات بیشتری لازم است.

برای امتحان آن، دو نسبت سرکه سیب و 1 نسبت آب را مخلوط کنید. یک تکه پنبه را با این مخلوط خیس کنید. روی زگیل بگذارید و آن را بپوشانید.

به مدت سه تا چهار ساعت بگذارید تا بماند.

همیشه سرکه سیب را با آب رقیق کنید. اسیدیته بالایش ممکن است باعث ایجاد سوزش و سوختگی های شیمیایی شود. هم چنین آن را بر روی زخم های باز اعمال نکنید.

2. پوست موز برای درمان زگیل:

گفته می شود که پتاسیم موجود در پوست موز با اچ پی وی مبارزه می کند. با این حال، هیچ تحقیقی پتاسیم را به درمان زگیل یا عفونت های پوستی ویروسی پیوند نمی دهد.

همچنین مدرک علمی وجود ندارد که بتواند با اچ پی وی مبارزه کند. اگر می خواهید آن را امتحان کنید، داخل یک پوست موز را روی زگیل بمالید.

این کار را روزانه تکرار کنید.

3. سیر برای درمان زگیل:

آلیسین، جز اصلی سیر، اثرات ضد میکروبی دارد. این اثر با از بین بردن آنزیم های موچود در پاتون های مضر کار می کند.

برای درمان زگیل ها با سیر، 1 حبه سیر را با آب مخلوط کنید. روی زگیل بمالید و با بانداژ بپوشانید. هر روز به مدت سه تا چهار هفته تکرار کنید.

هم چنین می توانید عصاره سیر را به کار ببرید و یا یک حبه سیر را روی زگیل بمالید.

4. درمان زگیل با پوست پرتقال:

یک درمان محبوب دیگر پوست پرتقال است. این یک گزینه ارزان است، اما داده های علمی برای پشتیبانی از آن وجود ندارد. این درمان شامل مالیدن پوست پرتقال بر روی زگیل در یک روز می شود.

به طور فرضی، زگیل رنگ خود را تغییر خواهد داد و تیره خواهد شد و سپس از بین می رود. این ممکن است دو هفته یا بیشتر طول بکشد.

5. آناناس برای درمان زگیل:

آناناس بروملین دارد، ترکیبی از آنزیم هایی که پروتئین ها را هضم می کند. اعتقاد بر این است که بروملین با حل کردن پروتیین در پی اچ پی وی، زگیل را از بین می برد.

در حالی که برخی از داده ها برای حمایت از اثربخشی بالقوه بروملین در درمان چند شرایط پزشکی وجود دارد، اما هیچ مطالعات علمی برای حمایت از استفاده از آن ها برای حذف زگیل ها وجود ندارد.

مردم موفقیت هایی را در حذف زگیل با استفاده از عصاره آناناس به روش های مختلف گزارش کرده اند. یک روش این است که هر روز زگیل در آب آناناس را روی زگیل بگذارید و خیس کنید. یک تکنیک دیگر استفاده از آناناس تازه است.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بدهید !
نام خود را وارد کنید