به این 10 دلیل از نوشیدن آب بسیار یخ در تابستان پرهیز کنید

1089

در روز‌های گرم و طاقت‌فرسای تابستان، شاید چیزی لذت‌بخش‌تر از نوشیدن یک لیوان آب یخ وجود نداشته باشد. ولی آیا نوشیدن آب یخ در طولانی مدت برای بدن مضر است؟

graphicstock.com

بروز سردرد یا میگرن: اگر بعد از خوردن آب یخ تنها چند لحظه‌ای احساس می‌کنید که سرتان یخ زده، آدم خوش شانسی هستید، چون بعضی افراد با خوردن آب یخ دچار سردرد یا میگرن شدید می‌شوند. وقتی نوشیدنی سردی را به سرعت می‌خورید، دهان فرصت نمی‌کند سرمای آن را جذب کند. وقتی عصب‌ها اذیت می‌شوند، این مسأله منجر به احساس دردی می‌شود که چند لحظه‌ای طول می‌کشد.

همان گونه که خوردن بستنی باعث یخ زدن مغز می شود، خوردن آب یخ نیز همین حالت را ایجاد می کند. آب یخ باعث می شود خیلی از عصب های حساس ستون فقرات عکس العمل مناسب نداشته باشد این پیغام سریع به مغز منتقل می شود که این امر به نوبه خود باعث سردرد می شود

- Advertisement -

بروز مشکل کم آبی در بدن: در روز‌های گرم تابستان هر چقدر آب یخ می‌خورید باز هم احساس تشنگی می‌کنید. طبق تحقیقات، خوردن آب یخ باعث منقبض شدن عروق خونی بدن می‌شود. از طرفی کم آب شدن بدن باعث کاهش گردش خون و اکسیژن در بدن می‌شود، بنابراین آب یخ شرایط را بدتر می‌کند. مصرف آب یخ روند آب رسانی در بدن را کند می کند. بدن قبل از مصرف نیاز دارد دمای آب را بالا ببرد.

کاهش انرژی بدن: احساس خوشایند بعد از خوردن آب یخ تنها چند دقیقه دوام می‌آورد و بعد از آن رفته رفته احساس خستگی می‌کنید. این اتفاق به دلیل آن می‌افتد که بعد از خوردن آب یخ، بدن انرژی بیشتری را صرف گرم کردن آب یخ و رساندن دمای آن به میزان مناسب می‌کند؛ بنابراین به جای آب یخ، آب ولرم بخورید، به ویژه زمانی که ورزش می‌کنید. با این کار به مدت طولانی تری آب و انرژی بدن حفظ خواهد شد.

اگرچه نوشیدن آب یخ می تواند باعث سرحالی شود اما درواقع باعث تخلیه انرژی در درازمدت می شود. زیرا بدن برای گرم کردن آب و رساندن آن به دمای معتدل نیاز به مصرف کردن انرژی اضافه دارد.

اختلال در فرآیند گوارش: خوردن آب یخ اثری منفی بر فرآیند گوارش دارد. اگر تابستان‌ها دچار معده درد، شکم درد یا حالت تهوع می‌شوید، ممکن است علت آن خوردن آب یخ باشد. آب یخ باعث سفت شدن مواد غذایی می‌شود و کمک مؤثری به تجزیه‌ی چربی‌ها نمی‌کند. در نتیجه ممکن است بیشتر دچار یبوست یا نفخ شوید؛ بنابراین بعد از خوردن غذا هرگز آب یخ نخورید.

نوشیدن آب یخ می تواند به ناراحتی و درد معده و حالت تهوع منجر شود. زیرا دمای پایین باعث جمع شدن رگ های خون می شود. عوارض دیگر مصرف زیاد آب یخ جمع شدن معده است؛ به طوریکه سفت می شود و نمی تواند به طور مؤثر غذا را هضم کند.

کاهش ضربان قلب: نوشیدن آب یخ باعث کاهش ضربان قلب می شود. ضربان قلب کند می شود تا این که دوباره دمای بدن به تعادل برسد. اگر می‌خواهید قلب تان را وحشت زده کنید، یک لیوان آب یخ سر بکشید!عصب واگ که در پشت گردن قرار دارد، وقتی چیز خیلی سردی را احساس کند غافلگیر می‌شود. در واکنش به این مسأله، ضربان قلب برای مدت کوتاهی پایین می‌آید تا دمای بدن به میزان مناسب برگردد.

بروز گلودرد: آب یخ باعث تولید بیشتر ماده‌ی مخاطی و در نتیجه مسدود شدن سینوس‌ها می‌شود. وقتی ماده‌ی مخاطی بیشتری در مجرا‌ها وجود داشته باشد، واکنش طبیعی بدن، بروز درد است. همان گونه که در یک روز سرد زمستانی، سرما می تواند باعث آبریزش بینی و انسداد سینوس ها شود، آب یخ نیز همان واکنش بدنی را ایجاد می کند.

به عبارت دیگر، بدن برای گرم کردن هر نوع هوا یا مایع سرد ، مخاط ایجاد می کند. تفاوت در این است که در مورد آب یخ، به این عکس العمل بدنی نیاز نیست و به این ترتیب فرد دچار گلودرد می شود.
.

انقباض پوست: حتما شنیده اید که آب گرم منافذ پوست را باز و آب سرد آن‌ها را می‌بندد. شستن صورت با آب سرد ایده‌ی خوبی است، اما خوردن نوشیدنی‌های گرم برای سلامت کلی پوست تان بهتر است. چون آب گرم گردش خون را افزایش می‌دهد و این مسأله پوست را درخشان و سالم می‌کند.

اختلال در تعادل دمای بدن: خوردن آب یخ باعث بر هم خوردن تعادل بدن می‌شود، به ویژه اگر نوشیدنی سردی را با یک غذای گرم بخورید. ثابت نگه داشتن دمای بدن اهمیت زیادی دارد، چون وقتی به نظر می‌رسد که بدن شرایط بدی دارد اندام‌ها دچار آشفتگی می‌شوند.

بدیهی است که صحبت از این کار ساده‌تر از عمل به آن است، به ویژه زمانی که هوا هر روز گرم‌تر می‌شود، اما ایجاد تغییر و پرهیز از خوردن آب یخ در طولانی مدت برای سلامتی شما بهتر خواهد بود.

بروز یبوست: آشامیدن آب هم دمای اتاق به دستگاه گوارش کمک می کند، درحالی که مصرف آب یخ باعث یبوست می شود. ماده غذایی که ازدستگاه گوارش می گذرد، منجمد و سفت می شود. این در حالی است که روده ها منقبض می شود ودر دفع کردن مدفوع مشکل ایجاد می کند.

بروز مشکلات کبدی: نوشیدن آب سرد اولین تاثیر را بر روی معده و لوله گوارش می‌گذارد و این که گفته می شود روی کبد تاثیر مخرب می‌گذارد یک باور غلط است. ولی در کل خوردن و نوشیدن مواد غذایی خیلی سرد یا گرم توصیه نمی‌شود. خوردن و نوشیدن مواد غذایی که درجه حرارت بالاتر یا پایین تر از درجه حرارت بدن را دارند باعث شوک شدن بدن می‌شوند و بهتر است درجه حرارت مواد غذایی خیلی با بدن تفاوت نداشته باشد.

نکته مهم: نوشیدن آب سرد به‌خصوص آب حاوی یخ و هر ماده سردکننده حفره دهان نظیر بستنی در دوران سرماخوردگی ممنوع است و مصرف آنها سبب تشدید بیماری می‌شود.

 

نظر دهید

لطفا نظر خود را بدهید !
نام خود را وارد کنید