اگر زانوهایتان تق تق میکنند حتما این مطلب را بخوانید

5530

آیا تا بحال به این فکر کرده اید که چرا صدای تق تقی را از زانویتان می شنوید؟ آیا تا به حال به هنگام بالا رفتن از پله ها, سوار هواپیما شدن یا حتی هنگام پیاده روی از خیابان, این اتفاق برای شما رخ داده که صدای تق تق عجیبی را از روی زانوی خود بشنوید؟

صدا دادن و تق تق زانو در صورتی که با درد همراه باشد می تواند نشانه آسیب به تاندون ها ، لیگامنت ها یا بافت غضروفی زانو باشد . در صورت مشاهده این علامت حتما به پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی مراجعه نمایید .

- Advertisement -

5 دلیل اصلی برای تق تق زانو :

1. بافت غیر ضروری اطراف زانو:

اگر از آسیب اطراف زانو و یا به درستی درمان نشده رنج می برید, ممکن است منجر به ایجاد بافت غیر ضروری اطراف زانو شوید، این در برخی از قسمت های زانو که باعث ایجاد صدایی در زانوی شما می شوند, پیچیده می شود.

2. زانوی دونده:

دویدن برای سلامتی شما خوب است, اما باید اعتدال داشته باشد. فشار زیاد روی درشت نی می تواند شما را در وضعیتی به نام زانوی دونده وارد کند. در این حالت, توپک زانو از خط خارج می شود و در طول استخوان ران حرکت نمی کند، استخوان های درشت نی و استخوان های پایین مسئول محافظت از بدن شما هستند, اما وقتی آن ها در جای خود نباشند, زانو در حرکت صدا می دهد.

3. آسیب جدی به مینیسک و جذب کننده شوک:

منیسک میان استخوان های زانو قرار دارد، اگر آسیب ببیند و به درستی ترمیم نشود, تعادل زانو از بین می رود و ممکن است باعث چرخش زانوی شما شود.

4. پارگی ACL و MCL:

هر دو این دلایل زانوی شما را به صدا در میاورد و حتی ممکن است منجر به درد مزمن در زانوها, سفتی و حساسیت شوند.

5. ورم مفاصل:

ورم مفاصل پاها می تواند به زانوهای ملتهب و غیر هم تراز منتهی شود، در نتیجه آن ها صدایی را در حرکت ایجاد می کنند. برای محکم نگه داشتن زانوها نیاز دارید تمام قسمت های بدن خود را ورزش دهید، در اینجا می توانید زانوهایتان را محکم نگه دارید و در نتیجه از صدای تق تق زانو جلوگیری کنید.

تمرین هایی برای جلوگیری از صدای تق تق زانو:

قبل از شروع هر گونه تمرین برای صدای زانو، باید همیشه با پزشک خود مشورت کنید، چون برخی تمرینات می تواند شرایط شما را بدتر کند، مثلاً در مواقعی که یک پارگی و یا لنگی داشته باشید.

ماساژ درمانی:

بیماران می توانند از ماساژ درمانی برای رفع مشکل صدا دادن زانو در نتیجه تشکیل حباب های گاز در محل مفصل استفاده کنند. هنگام استفاده از ماساژ درمانیباید به نکات زیر توجه شود:

در ماساژ درمانی همواره باید از فشار نرم برای مفاصل زانو استفاده شود. هیچگاه نباید مفاصل زانو در حالت حمایت نشده و آزاد ماساژ داده شوند. شما می توانند برای ماساژ مفصل زانوی خود از یک توپ تنیس یا غلتک استفاده کرده و به این ترتیب به بهترین نتایج ممکن در هنگام ماساژ دست پیدا کنید.

طب سوزنی:

مطالعات انجام شده نشان می دهند که طب سوزنی دارای تاثیر با اهمیت بر انواع خاص درد در ناحیه زانو و بطور خاص شرایط ایجاد شده به خاطر ابتلای فرد به آرتروز است.

به این ترتیب طب سوزنی می تواند باعث کاهش صدای ایجاد شده در محل مفصل زانو به خاطر مشکل آرتروز شود. علاوه بر این، طب سوزنی می تواند ناراحتی بیمار را تا زمان تاثیرگذاری سایر روش های درمانی کاهش دهد و در برخی موارد این روش می تواند حتی به عنوان یک جایگزین برای عمل جراحی یا سایر روش های درمانی مورد استفاده قرار گیرد.

تزریق در مفصل فاست:

در روش تزریق مفصل فاست یک داروی استروئیدی به جهت بی حس کردن مفصل و مسدود کردن حس درد، در مفصل تزریق می گردد. اثر تسکینی و درمان صدا دادن زانو در این روش سریع و درازمدت است. با استفاده از فلوروسکوپی اشعه ایکس ، فیزیوتراپیست می تواند محل ضایعه را به درستی شناسایی کرده و تزریق را در محل موردنظر انجام دهد، که باعث بهبود خواهد شد.

اوزون درمانی:

در اثر این عارضه غضروف نازک و سست می شود، درنتیجه مفصل دچار علائمی مانند:درد، سفتی، صدای تق تق و غیره می شود. مطالعات نشان می دهد، تزریق گاز اوزون به زانو می تواند درد بیماران را کاهش داده و عملکرد و کیفیت زندگی مبتلایان به ورم مفاصل را بهبود بخشد.

تزریق استروئید:

تزریق یک داروی استروئیدی به عنوان مثال، کورتون، می تواند درد و التهاب را کاهش دهد. اثربخشی این روش در تسکین درد و التهاب قوی و سریع است. تزریق کورتون می تواند برای درد و صدای زانو ناشی از آرتروز و همچنین پارگی غضروف مفید باشد.

1 نظر

  1. زانو اگر تق تق کند ولی درد ندارد چه باید کرد قابل نگرانی است یا خیر

نظر دهید

لطفا نظر خود را بدهید !
نام خود را وارد کنید